A kis hableány (eredeti cím: The Little Mermaid) 1989-ben bemutatott egész estés Oscar és Golden Globe Díjas amerikai rajzfilm, amely a Kis hableány-trilógia első része, és a 28. Disney-film. Az azonos című Andersen-mese egyik feldolgozása.
Ez a lista bemutatja a film teljes zenei tükrét magyarul, ezzel is tisztelegve a fantasztikus magyar szinkronhangok előtt:
Ariel – Oszvald Marika
Ursula – Schubert Éva
Sebastian – Vass Gábor
Ficánka- Simonyi Balázs
Triton király – Mádi Szabó Gábor
Eric herceg – Zalán János
Hablaty – Szombathy Gyula
Csikóhal – Kósa András
Agónia / Begónia – Kautzky József
Grimsby – Rátonyi Róbert
Louis – Balázs Péter
Carlotta – Csala Zsuzsa
Matróz – Kránitz Lajos
Matróz – Elekes Pál
Pap – Kenderesi Tibor
magyar szöveg: L. Pataricza Eszter
dalbetétek szövegének fordítása: Csörögi István
hangmérnök: Fék György
rendezőasszisztens: Mata Zsófi
vágó: Kajdácsi Brigitta
gyártásvezető: Fehér József
szinkronrendező: Kiss Beáta
zenei rendező: Oroszlán Gábor
A rajzfilmet Ron Clements és John Musker írta és rendezte, zenéjét Alan Menken és Howard Ashman komponálta. A Walt Disney Pictures és a Walt Disney Feature Animation készítette, a Buena Vista Pictures forgalmazta. A film óriási sikernek örvendett, mind a kritikusok, mind a nézőközönség körében, máig is az egyik leghíresebb Andersen-mese feldolgozásként ismerik.
Többek közt ez a film indította el az úgynevezett Disney-reneszánsz korszakot, ami egészen a 2000-es évek végéig uralkodott. A Disney-féle feldolgozás, tovább számtalan híres folytatást kapott, és televíziós sorozatot, 2008-ban pedig élőszereplőkkel a filmet színházi darabként a Broadwayon adták elő. Amerikában 1989. november 17-én, Magyarországon 1990. december 6-án, felújított változattal 1998. április 2-án mutatták be a mozikban.
A kis hableány elkészítését már maga Walt Disney tervbe vette az 1960-as években, csakúgy mint további Andersen-mesék megfilmesítését. A végleges szerződés a film elkészítésére azonban csak 1985-ben született meg, mikor Ron Clements, Basil, a híres egérdetektív társrendezője vette a kezébe a munkálatokat, John Muskerrel az oldalán. A forgatókönyv rengeteg változáson ment keresztül, míg végül elkészült a végleges formája. Clements és Musker sokszor újra és újra átolvasták az eredeti könyvet, és itt-ott csiszoltak a történeten, hozzáadtak vagy elvettek valamit a szereplőkből; például, a filmből teljesen kiírták a hableány nagyanyjának karakterét, több szerepet adva ezzel Triton királynak, és a tengeri boszorkánynak.
A film előkészületei jóval hamarabb megtörténtek, mint a gyártásba helyezés folyamata; ennek egyik oka volt, hogy a stúdió ugyanebben az időszakban, kezdte meg az Olivér és társai című film munkálatait, ami késedelmet eredményezett volna mindkét film megjelenésének esetében. Így a stúdió az utóbbi filmen kezdett előbb dolgozni, míg a másik produkciót jegelték, és csak egy év eltéréssel debütáltatták a mozikban.
A kis hableány volt az utolsó Disney film, melyet teljes egészében, csak kézzel rajzoltak meg. Későbbi rajzfilmekben, mint az Aladdin vagy Az oroszlánkirály már CGI-technikát is alkalmaztak, a komplikáltabb jelenetekhez. A legnagyobb kihívás az animátorok számára a sellők, vízben való mozgásának megrajzolása volt. Glen Keane, aki Ariel vezetőanimátora volt, többek közt űrhajósok mozgását figyelte meg az űrben, hogy lássa, milyen is súlytalanság állapota, ami a vízben is érvényes. Alyssa Milano színésznő volt Ariel rajzmodellje, aki olykor napokat töltött el egy hatalmas üvegmedencében, hogy az animátorok lerajzolhassák az úszó női testet, vagy a hosszú haj lebegését a vízben. Többek közt így rajzolták meg a „Vár rám a Föld” című betétdal jelenetét is, ahol a hableány csaknem tíz különböző figurában úszik. Ugyancsak hasonló kihívást jelentett Ursula, a tengeri boszorkány meganimálása. Az animátorok több hónapon keresztül tanulmányoztak élő polipokat, hogy hitelessé tegyék a karakter polipmozgását a filmben. Ezen kívül sok más tengeri állat mozgását és viselkedését figyelték meg, akik a filmben lényeges szereplők voltak.
A film elkészítése több éven keresztül zajlott Kaliforniában, a Disney ebben az időszakban nyitotta meg a Buena Vista Pictures filmstúdiót Floridában, ami immár a második stúdió volt, a Disney-MGM Studios mellett, a kaliforniai Walt Disney World-ben. (Forrás: Wikipedia)
Watch Lust Stories streaming on Netflix. Watch on Netflix: https://www.netflix.com/ Follow Netflix India on: Website:…
In this video I'm going to share with you the top 5 credit cards for…
#creditcard #credit #diycreditrepair My $30,000 GM Credit Card Just Changed Policies You Need To Know…
* For latest version, click here - https://youtu.be/0BE_ShW6Jsw In this video, I reveal the best…
In this video we do a deep dive into the kind of credit card portfolio…
Lean more on the Revenued card, credit lines up to $250,000 with no credit check:…