„Hol volt, hol nem volt, messze földön, réges-régen volt egy vénséges vén anyóka. Kint élt a hegyek közt a kunyhóban, egy tisztásnak a szélén, egy falka libával. A tisztás körül rengeteg nagy erdő sötétlett. Az anyóka minden áldott reggel fogta a botját, és kibicegett a vadonba. Ott aztán nekilátott a munkájának: vadkörtét, vadalmát, galagonyát szedett, füvet tépett a libuskáinak, s olyan fürgén mozgott, hogy az éveitől igazán nem várt volna ilyen élénkséget az ember. Mikor megelégelte a napi zsákmányt, kendőbe kötötte, kosárba rakta, hátára vette, karjára fűzte és hazacipelte. Aki csak látta, megszánta, úgy meggörnyedt a kis öreg a teher alatt; botladozott, ingadozott vele, de azért mindig szerencsésen hazaért a kunyhójába.
Ha találkozott valakivel, barátságosan ráköszönt:
– Jó napot, gazduram! Ugye, milyen szép időnk van? Látja, cepelem a füvet; de hát mindenkinek megvan a maga terhe…
A környékbeliek azonban nem szívesen ereszkedtek szóba vele. Ha csak tehették, kitértek az útjából, s apák-anyák mindig figyelmeztették a gyerekeiket:
– Óvakodjatok ettől a vénasszonytól, sok van a füle mögött; nem jótét lélek ez, hanem boszorkány!
Egy szép nyári reggelen egy nyalka ifjú haladt át az erdőn. A nap nemrég kelt föl a hegy mögül, sugarai ferdén tűztek át a lombon, kis szél rebbent néha, megremegtette a leveleket, a virágok úgy kéklettek, mintha egyenest a kéklő égből hullottak volna a sokéves avarba, a madarak pedig oly vígan daloltak, hogy szinte repesett tőle az ember szíve. Az ifjúnak eddig még senki nem akadt az útjába; de most, ahogy föltekintett, egy öregasszonyt pillantott meg: ott térdepelt nem messze a földön és a gyér erdei füvet sarlózgatta. Már egész kis petrence szénát kötött be a kendőjébe, a kendő mellett pedig két kosárka állt, tele vadalmával, vadkörtével.
Az ifjú odament hozzá, és megszólította:
– Ej, anyókám, hogyan bírod el azt a sok mindent?
– El kell bírnom, kedves uram – felelte az anyóka –, gazdag ember gyerekének nem kell cepekednie, hanem a paraszttal úgy áll a dolog, hogy:
Ne tekintsen hátra,
ha púpos a háta.
Nem segítenél nekem? – tette hozzá, mikor látta, hogy az ifjú ott marad mellette. – Neked még egyenes a hátad, könnyen jár a lábad: meg sem érzed. Meg aztán nincs is messze ide a házam, ott áll túl a hegyen a tisztáson.
Az ifjú megszánta az öregasszonyt.
– Igaz, hogy az én apám nem paraszt – mondta –, de meg akarom mutatni neked, hogy nemcsak a parasztok bírják a terhet, add ide a batyudat, elviszem szívesen.
– Megköszönném, ha megtennéd – felelte az öreg. – Igaz, több mint: egy óra járásnyi az út, de hát mit számít az neked! Azt a kevés vadkörtét meg vadalmát is hozzad!
Az ifjúnak szöget ütött a fejébe ez az egy óra járás, de többé nem szabadulhatott: a vénasszony máris a hátára kötötte a kendőt, s a karjára akasztotta a kosarakat.
– Ugye, hogy egészen könnyű? – mondta.
– Könnyűnek éppen nem könnyű – felelte keserves képpel az ifjú –, a batyu olyan nehéz, mintha csupa terméskővel volna tele, az alma meg a körte pedig olyan súlyos, mintha ólomból volna.
Legszívesebben letette volna az egészet, de az öregasszony nem hagyta.
– Lám csak – gúnyolódott –, az ifiúrnak nem fűlik a foga hozzá, én, szegény öregasszony meg hányszor elvittem már! Könnyen áll náluk a szép szó, de ha valóra is kell váltani, bezzeg oda a virtus! Mit állsz, mit tétovázol itt? Szedd a lábad szaporán, ezt a batyut ugyan le nem akasztják többé a hátadról!
Amíg síkon haladtak, még csak megjárta, de amikor a kaptatóra értek, s a kövek egyszerre görögni kezdte a lába nyomán, mintha megelevenedtek
Tervezzetek előre! Dobjátok össze a saját novemberi programjaitokat egy naptárban és töltsétek meg a napokat…
Romantic Short film Bangla Short film Bangla New natok romantic love story boudi song Boudi…
In this video we'll look at the best credit cards and debit cards for travel.…
Learn more on the Chase Ink Unlimited: https://www.referyourchasecard.com/21q/UJJOBUC4W3 Click "show more" for ad disclosure 🏠…
🛠️ 📈 𝐑𝐚𝐢𝐬𝐞 𝐘𝐨𝐮𝐫 𝐂𝐫𝐞𝐝𝐢𝐭 𝐒𝐜𝐨𝐫𝐞 𝐅𝐚𝐬𝐭𝐞𝐫 𝐰𝐢𝐭𝐡 𝐂𝐑𝐄𝐀𝐓𝐈𝐕𝐄 𝐂𝐑𝐄𝐃𝐈𝐓 𝐒𝐎𝐋𝐔𝐓𝐈𝐎𝐍: https://bit.ly/CcS11NR 💳 𝐁𝐮𝐢𝐥𝐝 𝐁𝐮𝐬𝐢𝐧𝐞𝐬𝐬…