B. Török Fruzsina: Az elvarázsolt múzeum (mesejáték gyerekeknek)

Az „elvarázsolt” hangjátékok 7 éves múltra tekintenek vissza, hiszen a sorozat első része Az elvarázsolt zenekar 2016-ban készült el a Cserés Miklós pályázat keretében, és a Kossuth Rádió tűzte műsorára esténként az esti mese sávjában.
Azóta a sorozat csak bővült, hiszen elkészült Az elvarázsolt Operaház, Az elvarázsolt Zeneakadémia, Az elvarázsolt színház, amiket szintén a Kossuth Rádió tűzött a műsorára. Most Az elvarázsolt múzeum és Az elvarázsolt könyvtár készülhetett el.
Ábel és Emma, a hangjáték két főszereplő gyermeke már megtanulta, hogy nem érdemes a kulturális intézményeket kihagyniuk, hiszen mindenhol vár rájuk egy mentor, akire bátran rábízhatják magukat, mert az adott intézmény minden rejtett zegét és zugát, annak minden titkával, de legfőképpen a benne „élő” alkotók szellemét is meg fogják ismerni. Így volt ez az Operaházban is, ahol az opera-szerzőkkel, a Zeneakadémián, ahol a zeneszerzőkkel, és a színházban is, ahol a drámaírókkal ismerkedhettek meg. Ezúttal Az elvarázsolt múzeum hangjáték a budapesti Szépművészeti Múzeumban játszódik, nem is akármikor, a múzeumok éjszakáján. Megismerkednek új mentorukkal, az Ecsettel. Ecset segítségével a gyerekek bepillantást nyerhetnek a művészekkel és az alkotásokkal. A varázsigére életre kelnek a világ legnagyobb képzőművészei: Mányoki Ádám, Michelangelo, Raffaello, Leonardo da Vinci, Rembrandt, Picasso, Van Gogh, Gauguin, Degas, Rippel-Rónai, Munkácsy, Tiziano.
De megismerkednek Petz Samuval is, aki a Szépművészeti Múzeum tervezésére kiírt pályázatot ugyan megnyerte, mégsem az ő tervei alapján készült el az épület. A gyerekek az alkotókkal személyesen találkozva tudnak meg sok mindent életükről, alkotásaikról, a korról, amiben éltek.
A hangjáték célja: a legkisebb korosztállyal már ideje korán megismertetni és megszerettetni a képzőművészetet. Mesés és humoros formában adni át az általános műveltségnek a jelentős részét. Azokat az alkotókat, akik már nagyon messze vannak tőlünk, egy varázsige segítségével egészen közel hozni a gyerekekhez, hogy ezek az alkotók többé ne legyenek szobrok vagy festmények, hanem azok legyenek a gyerekek szemében is, akik voltak: emberek. Örömökkel, fájdalmakkal, sikerekkel, küzdelmekkel.

A hangfelvétel szereposztása:
Ecset: Kerekes József
Emma: Baric Emma
Ábel: Bagi Marcell
Anya: Gubás Gabi
Petz Samu: Hevesi László
Mányoki Ádám: Hunyadkürti István
Michelangelo: Vida Péter
Raffaello: Dózsa Zoltán
Leonardo da Vinci: Koltai Róbert
Rembrandt: Király Adrián
Picasso: Nagy Viktor
Gauguin: Mózes András
Degas: Csőre Gábor
Rippel- Rónai: Szirtes Balázs
Munkácsy: Nagy Viktor
Tiziano: Tamási Zoltán
Van Gogh: Domokos Zsolt

Vélemény, hozzászólás?