36 ezer lakos 2 négyzetkilóméteren. Monaco az egyik legsűrűbben lakott hely a földön. A kis…
Euronews: megérteni a híreket.
Fizessen elo Európa legnézettebb hírcsatornájára!:http://eurone.ws/13iKL6E
Az euronews 13 másik nyelven is elérheto: http://eurone.ws/19BTVyt
http://hu.euronews.com/2013/09/07/monaco-harca-a-negyzetmeterekert
36 ezer lakos 2 négyzetkilóméteren. Monaco az egyik legsűrűbben lakott hely a földön. A kis városállam virágzik, és évről évre egyre több vagyonos ember próbál letelepedni a jövedelemadó mentes országban.
Az újonnan érkezőket szívesen látják, de hely már nincs. A városnak ezért újabb és újabb ötleteken kell dolgozni, hogy a lehető legjobban tudják hasznosítnai a területi adottságokat.
Marie-pierre Gramaglia a városfejlesztési és környezetvédelmi miniszter. Az ő tárcája irányítja a legtöbb fejlesztést.
Azt mondta, hogy egy nemrég elkészített tanulmány szerint 10 évente 350 ezer négyzetméter plusz területet kell találni. Ez jelenti számukra a legnagyobb kihívást. Ha fejelszteni akarnak, akkor két lehetőség áll előttük. Vagy a tenger irányában tudnak terjeszkedni, vagy egyre magasabb házakat kell építeni.
A Monacói hercegség 1965-ben indította a város történetének legnagyobb tengerfeltöltését. 7 millió köbméter földdel és 8 év munkával 22 hektárt nyertek. Ez körülbelül 15 focipályányi terület. A mérnöki csapatot René Bouchet irányította.
René szerint Monacó nem egyszerű terep. A talajszerkezeti adottságok sok fejtörést okoztak nekik. A tengerfenéken is dolgoztak és a föld alatti munkálatok is sok kihívással jártak. René ugyanakkor büszke arra, amit elértek, szerinte egyetlen egy országban sem tudtak olyan összetett fejlesztést véghez-vinni, mint amit ők Monacóban.
René Bouchet később tanácsadó mérnökként dolgozott és részt vett a hercegség legutóbbi tengerfelöltési munkájában is. Egy hatalmas gátat építettek, amely megvédi kikötőt az erős hullámoktól.
René azt mondta, hogy hagyományos gátakat nem tudtak építeni, mert 45-55 méteres vízmélységgel kellett dolgozniuk. Végül azonban sikerült egy olyan megoldást találni, ami mengkíméli a tengeri környezetet. Az öböl egy pontján egy olyan szerkezetet helyeztek el, amely felfogja a hullámok erejét és megvédi a kikötőt.
A félig a tengerbe süllyesztett betongátat Gibrartárban készítették, 2002-ben pedig elvontatták Monacóig. A felszín feletti rész azonban csak a gát kisebbik része. Négy emeletnyi autóparkoló van a vízszint alatt. Így csatlakozik a gát Monacóhoz.
Ez a fémszerkezet rögzíti a gátat a tengerfenékhez, de közben együtt tud rázkódni a hullánokkal még az erős viharok alatt is. Így meg tudja törni a hullámok erejét.
A munkák azonban ezzel nem értek véget. Már kiírtak egy pályázatot egy újabb tengerfeltöltésre.
A tengerben a mélységgel, a szárazföldön pedig a magassággal kell együtt élni. Ahogyan Hong-Kong-iak, a monacói lakosok is megtanultak mozgólépcsőkkel és a nyilvános liftekkel közlekedni. A hagyományos utcai lépcsők helyett már több mint 40 helyen lehet mozgólépcsőkön haladni
Az építészet annyira fontos része lett az életnek, hogy a monacóiak azt mondják: Franciaország ott kezdődik, ahol az épületek véget érnek. Újabban pedig egyre magasabbra kell nézniük, hogy lássák a házak tetetét.
Itt lesz Európa egyik legmagasabb épülete is, ha elkészül a 170 méter magas Odeon torony. Egy helyi építész tervezte és jövő nyárra elkészülhet.
Az építész Alexandre Giraldi szerint a torony egy építészeti mérföldkő. Azt mondta a hercegség 20 éve ugyan felhagyott a felhőkarcolók építésével, de az Odeon olyan építészeti vonásokat kap, ami miatt érdemes visszakanyarodni a korábbi városképítészeti koncepcióhoz.
49 emeleten hihetetlen panorámát láthatnak a lakók, hihetetlen árakon. A négyzetméter árak 40 és 90 ezer euró között lesznek. A medencés penthouse lesz a legdrágább lakás.
A beruházó szerint azárt ilyen magasak az árak mert sokkal bonyolultabb technológiával kellett a 2009 óta készülő Odeon tornyot felépíteni.
Alexandre Giraldi elmondta, hogy egy egész hegyet kellett kiásni, a tartófalak pedig 70 méter mélyek, ami szerinte rekordnak számít egy magánberuházásnál.
A folyamatos megújulás miatt sokan aggódnak a Monacó kulturális örökségéért. Az új fejlesztések ugyan minden környezetvédelmi előírásnak megfelelnek, de egyre többen gondolnak nosztalgiával azokra az épületekre, amelyek áldozatul estek.
Find us on:
Youtube http://bit.ly/zr3upY
Facebook http://www.facebook.com/euronews.fans
Twitter http://twitter.com/euronews
Milyen kislány Bori? Legszívesebben piros-fehér csíkos pólót visel, szőke hajába piros szalagot köt. Szereti az…
Wendell Potter, Center for Health and Democracy president and former Cigna vice president, joins 'Squawk…
Luigi Mangione —the man accused of gunning down UnitedHealthcare CEO Brian Thompson— leaves the court…