Így vett búcsút a csíkországi Gyimesektől 1944 őszén vitéz Sebő Ödön főhadnagy, mielőtt az ezeréves határt védő katonáival kitörni kényszerült a szovjet ostromgyűrűből. A Keleti-Kárpátok őrei, a székelyek több mint ezer éven át védték hazánkat a Moldva felől betörő ellenségekkel szemben. Így volt ez a II. világháborúban is, amikor a szovjet hadsereg a román árulókkal karöltve a Gyimesi-szorosban ránk törtek. A 32-es határvadászok a végsőkig feltartóztatták a túlerőt, aztán sikeresen kitörtek a véres katlanból. Éppen 70 év telt el azóta, de a halálra ítélt zászlóalj emléke ma is él, hála az emléktúrának, amely Sebő Ödön harctéri naplója alapján, a kitörés útvonalán, a gyimesi Hidegségből a Csíki-havasok északi tömbjén, a Naskalaton kel át a Felcsíki-medencébe.
Történelmi utazásunk az Ugra-tetőről, Sebő Ödön keresztjétől indul. Másnap a Hidegség-völgyéből indulunk a kitörők nyomában. A Kovás-pataka mentén emelkedünk fel a Naskalatra, egészen a Kondra keresztig. A Réz-teteje érintésével ereszkedünk le a Felcsíki-medencébe, Csíkszentdomokosra, végül átsétálunk a szomszédos Csíkszenttamásra.
A „Hazajáró” hétről-hétre bakancsot húz és nekiindul, hogy keresztül-kasul bebarangolja a Kárpát-medence varázslatos tájait és megismerje hazánk természeti- és kulturális értékeit, történelmi emlékeit és az ott élő emberek mindennapjait. Erdélyben, Felvidéken, Kárpátalján, Délvidéken, Muravidéken, Őrvidéken és belső-Magyarországon hol gyalog, hol szekérrel, kerékpárral vagy kenuval halad vándorútja során. A Kárpátok fenséges gerinceitől, várromokon, apró fatemplomokon és véráztatta harcmezőkön át, patinás városokig – megannyi magyar emlék kíséri a „Hazajáró” soha véget nem érő útját.