Októbert 15 a hazai hajléktalan ellátás történetének egyik mérföldköve, ugyanis ezen a napon lépett élet az az Alaptörvény módosítás, amely országosan tiltja a közterületen való életvitelszerű tartózkodást. Az új szabályok értelmében, ha 90 napon belül háromszor is figyelmeztetnek a rendőrök egy hajléktalan embert amiatt, mert közterületen él, szabálysértési eljárást indítanak ellene.
Az új szabályozás életbelépése óta eltelt több mint egy hónap, így portálunk egy teljes körképet készített arról, hogyan működik az új rendelkezés. Videónkban több szempontból vizsgáljuk a kérdéskört, ugyanis kíváncsiak voltunk elsősorban arra, hogy a főváros lakossága mit érzékel a változásból. Sokan elmondták azt hogy, helyesnek vagy helytelennek ítélik az eljárásmódot, illetve egyéb megoldási lehetőségeket is felvázoltak.
A PestiSrácok.hu-nak nyilatkozott Tarlós István Budapest főpolgármester is, aki az interjúban részletesen vázolta, hogyan készül a főváros a megnövekedett ellátási igényre, például a hajléktalan szállók színvonalának javításával, a férőhelyek bővítésével vagy új egészségügyi intézet létrehozásával. A városatya hangsúlyozta, hogy szociális alapon kívánják rendezni a hajléktalanok helyzetét: „Budapesten csak az a hajléktalan nem részesül emberséges ellátásban, aki visszautasítja azt.”
A szakmai munkába is szerettünk volna bepillantást nyerni, így megkerestük a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Rimaszombati úti Szociális Központját, ahol nappali és éjszakai melegedőben fogadják a fedél nélkülieket. Itt Biró Szabolcs intézményvezető vezetett körbe minket, és mesélt többek közt arról, hogy milyen ellátással várják a rászorulókat, milyen indokokkal nem mennek be a melegedőkbe a hajléktalanok, de bemutatta azt a befogadó állomást, amelyet egy üresen álló, a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő iskola tornatermében alakítottak ki. Itt csak azokat fogadják, akiknek az október 15-én életbelépő szabályozás miatt azonnali elhelyezésre van szüksége.
A videót készítette: Szabó Fruzsina Anna és Ragács András