Ritkán eszünk húst, de a húsételek között a csirke szerepel a legtöbbet az étrendünkben. (Már amennyire a csirke még csirkéből van és nem gumikacsából. Sajnos találtunk már virsliben műanyagdarabokat.) A csirke nem igényel akkora előkészületeket, mint pl. a marhahús, a sertést meg egyikünk sem szereti igazán, csak néhány klasszikust, mint pl. a rántotthús.
A fokhagymát és a fűszereket viszont mindketten kedveljük, az utóbbiak közül a #curry fűszerkeverék az egyik kedvencünk. Szóval volt egyszer, hol nem volt, volt egyszer egy #csirkemell, aki a hentespultban büszkén feszített, hátha ezúttal ő lesz a kiválasztott. „Hasat be, mellet ki” és már érkezett is az isteni kéz, amely úgy emelte fel a csirkemellet a magasba, akár Rafiki a kis Szimbát.
A csirkemell trilógia következő részében a csirkemell kockulni kezdett, ezért különböző módszerekkel próbáltunk hatni rá: megfűszereztük, tejszínt locsoltunk rá, de ő mindvégig csak küzdött a túlélésért. Amikor megmondtuk neki, hogy hiábavaló amit csinál, mert mert mi emberek éhesek vagyunk és megfogjuk enni, zabos lett.
A #zab akár Popeye-nek a spenót, erőt jelentett a csirkemellnek. Összeszedte magát, de minden hiába, hisz megfőtt a saját levében. 😀 A zab igazi csodaszer. Észrevétlenül lehet vele besűríteni a kaját úgy, hogy nem érzed a zab ízét, csak azt, hogy „haraphatóbbá” válik tőle az étel. Számunkra fontos szempont továbbá, hogy a leírások szerint magas a zab magnéziumtartalma.
Az izmok működéséhez az egyik legfontosabb ásványi anyag a magnézium, ezért nekünk különösen szükségünk van a magnéziumra. A zab csupán egyike azoknak a táplálékoknak, amelyeknek magas a magnéziumtartalma. Tudtad, hogy az éjszakai vádli görcs fáradtságra, kimerültségre, azaz magnéziumhiányra utal? A hozzáértők legalábbis ezt mondják…
#recept
► A gomba is tud zabos lenni: https://youtu.be/_aimiz1d0b4
► Névjegy: http://bit.ly/filgudek_nevjegy
► Instagram: http://bit.ly/filgudek_instagram