A hagyományos, „eredeti” recept:
Szükség van káposztára, uborkára és paprikára (lehetőleg több színű paprikára). Ezek mindegyikéből egyenlő súlyú mennyiséget használjunk fel.
A fenti három zöldség mindegyikét gyaluljuk le, vagy vágjuk fel vékony szeletekre.
Az előkészített káposzta, uborka és paprika hármast mérjük vissza, hogy megtudjuk mennyi hagymára van szükségünk. A három zöldség összsúlyának számoljuk ki az egynegyedét. Ennyi hagymára lesz szükségünk. A hagymát szintén gyaluljuk vagy vágjuk vékony csíkokra, majd keverjük az előző három zöldséghez.
Következik a szükséges sómennyiség meghatározása. A felhasznált zöldségek (hagyma+káposzta+paprika+uborka) összsúlyának a 3%-a kell sóból. A só mindenképpen legyen jódozatlan konyhasó.
A kimért sómennyiséget keverjük özzse a felaprított zöldségekkel, majd egy napra lefedve pihentessük egy hűvösebb helyen.
Másnap a keveréket facsarjuk ki és nem túlságosan tömörítve töltsük üvegekbe. Az üveg aljába 1-1 babérlevelet tegyünk a betöltés előtt. Ha az üvegeket megtöltöttük, számoljuk meg hány üvegünk van, hogy elkészíthessük a levet. Egy 7 deciliteres üveg esetében körülbelül 3,5 deciliter levet fogunk elhasználni. Ezek ismeretében előre kiszámolhatjuk, hogy mennyi levet kell előkészítsünk.
6 liter feltöltő léhez szükséges hozzávalók:
– 4,5 liter víz
– 0,8 liter ecet (9 vagy 10%-os)
– 400-500g cukor (ízlés szerint)
– 5-6 babérlevél
– 5dkg szemes bors
– 1 kis tasak nátrium benzoát tartósító (7gramm)
A felöntőlevet felfőzzük, de a tartósító szert és az ecetet csak ezután keverjük bele.
A kihűlt levet öntsük a zöldségre, majd 15 percet pihentessük. Ha szükséges pótoljuk a levet, hogy az üveg tele legyen, majd zárjuk le.
Jó egészséggel fogyasszuk!