XXVII. Országos Táncművészeti Fesztivál
Török Jolán, a Táncpedagógusok Országos Szövetségének elnöke ismertette a XXVII. Országos Táncművészeti Fesztivál sorozatot, a Pedagógusnapi Gálaműsor programját és beszélt a hazai táncpedagógusok munkásságáról, a szövetség tevékenységéről a 2018. március 19-i sajtótájékoztatón, melyet a Borbíróság Étteremben tartottak.
Török Jolán elnök bemutatta a Szövetség szakmai díjazottait, akik a Pedagógusnapi Gálaműsor keretében 2018. június 8-án a vehetik át az elismeréseket a Magyar Táncművészeti Egyetem színháztermében. A díjhoz Lelkes Márk szobrászművész készített márvány talapzaton álló bronz mellszobrot Jeszenszky Endre „Mesti”-ről.
Díjazottak:
Jeszenszky Endre díj a Táncművészetért – Frenák Pál művészeti vezető, koreográfus
Jeszenszky Endre díj a Táncoktatásért – Szalay Tamás táncpedagógus, koreográfus
Életmű díj – Galambos Tibor – táncművész- koreográfus, táncpedagógus, a Fészek Művészklub igazgató-főtitkára, a Magyar Táncművészetért alapítvány elnöke
Táncművészetért díj – Uhrik Dóra táncművész
Táncoktatásért díj – Sum Anikó táncpedagógus
Modern-kortárs táncpedagógus Nívó díj – Szarvas Szilvia táncpedagógus
Klasszikus balett táncpedagógusi Nívó-díj – Pétery Melinda táncpedagógus
XXVII. Országos Táncművészeti Fesztivál sorozatot minden évben, gyermek, junior, ifjúsági és felnőtt kategóriában rendezik. A fesztivál korosztályonként három napos rendezvénysorozat, amely több száz résztvevővel nagy népszerűségnek örvend.
XXVII. Országos Ifjúsági és Felnőtt Táncművészeti Fesztivál – 2018. március 24. XXVII. Országos Junior Táncművészeti Fesztivál – 2018. április 21. XXVII. Országos Táncművészeti Fesztivál – Szakközépiskolák táncművészeti tagozatai részére – 2018. április 21. XXVII. Országos Gyermek Táncművészeti Fesztivál – 2018. május 12. A rendezvények helyszíne: Erzsébetligeti Színház (1165 Budapest Hunyadvár utca 43/b.)
Jeszenszky Endre (Somogyvár, 1925. február 11. – 2008. május 14.) a Magyar Köztársasági Érdemrend Kiskeresztjével kitüntetett táncos, koreográfus, balettmester, a dzsessztánc magyarországi műfaj-alapítója.
1951-1955 között a Vígszínházban lett balettmester, koreográfus, és szólótáncos. Közben a megalakult Állami Balettintézetben Nádasi Ferenc mester mellett asszisztált. 1955-ben megnősült, felesége Déry Gabriella opera-énekesnő. 1955-ben 3 színházi kolléganőjével balettiskolát nyitott, mely egyre nagyobb hírnévre tett szert. Ekkor megérezve az idők szavát, a klasszikus balett mellett nyitott a modern műfajok tanítása felé: dzsessztáncot is tanított, majd jégtáncosok és tornászok edzője volt. A 60-as évek elején a Magyar Jégrevű művészeti vezetője, majd az évtized végén a Moulin Rouge koreográfusa volt.
Magániskolája révén a hazai újjászülető modern táncélet egyik ösztönzője volt. 1974-1985 között az Állami Artistaképző Intézet tanára, majd 1989-től az újból meginduló modern táncpedagógus-képző tanfolyamok vezető tanára. Az 1970-es évek végén, az 1980-as évek elején a megalakuló Rock Színház tánckarát is ő hozta létre. A 80-as évek elejétől oktatta saját dzsessztánc-rendszerét. 1982-ben alakult meg hivatásos társulata, a Jeszenszky Táncegyüttes, amely 1988-ig működött profi együttesként. 1992-ben létrehozta a Jeszenszky Alapítványt a korszerű táncoktatásért. 1997-ben a képzés központját áthelyezte Budapestről Vácra, amely azóta Jeszenszky Art Center néven működik, és magában foglalja a Jeszenszky Produkciót, amely műsorok gyártásával és azok menedzselésével foglalkozik. Jeszenszky Endre a tánc nagymestere, akinek a nevéhez fűződik modern tánc hazai bevezetése.
Készítette: Közéleti Gazdasági Krónika. Szöveg: Szabados Julianna. Megjelenik: Krónika Videómagazin.